Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: mmaverick
Категория: Други
Прочетен: 17051
Постинги: 7
Коментари: 4
Гласове: 3
Архив
Постинг
20.09.2010 18:53 - Алкохол
Автор: mmaverick Категория: Други   
Прочетен: 3090 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 19.03.2011 11:01


                     Историа и употреба

Алкохолът e най-древното и все още най-разпространеното вещество, което в зависимост от случая причинява релаксация, възбуда или ярост. Археологическите данни сочат, че лозата е опитомена от човека заедно с житните растения около 6000 г. пр. Хр. и че всички цивилизации на стария свят - Древен Египет, Гърция, Рим са познавали алкохола - предимно виното и бирата. Северните народи също имали свои алкохолни напитки. Германците и славяните пиели медовина, степните народи - ферментирало кобилешко мляко -кумис, а китaйците приготвяли напитка от ферментирал ориз.
image

Ислямът строго забранява употребата на алкохол, но въпреки лошото отношение към него, именно арабските алхимици първи са го получили в чист вид. У тях съществу-вало убеждението, че чрез дестилацията са достигнали до душата на опияняващите напитки. Самите названия алкохол (ар.) и спиритус (лат.) означават - дух, еманация.
Алкохолът придобил популярност сред масите едва през 16 в., когато поевтинял и навсякъде започнали да никнат кръчми.

                     
                  
Характеристика

Всички алифатни алкохоли (метанол, етанол, пропанол, бутанол и др.) са упойващи вещества и имат наркотичен ефект. Те се получават чрез ферментация на продукти, които съдържат въглехидрати. Процесът се извършва под въздействието на живи организми - дрожди. От гроздовия сок се получава вино, а от зърното бира. Концентрираните напитки се получават само чрез дестилация. Те обикновено съдър-жат от 40 до 50 % алкохол. Съдържанието му се измерва в градуси, които показват неговата концентрация в проценти.
image

Алкохолът се употребява като питие. Той се всмуква в стомаха (20%) и тънките черва (80%), като основната част от него се метаболиэира чрез черния дроб. Този процес е по-бърз при употреба на концентрати и газирани напитки.


                Ефекти и признаци при употреба

       Физиологични промени - Действието и ефектите от употребата на алкохола са в эависимост от неговата концентрация в кръвта. При концентрация 0.5-1gl - лека въэбуда и словоохотливост; при 1-1.5gl повечето хора стават шумни и буйни, а по-късно сънливи; повече от 1.5gl обикновено предизвикват гадене и повръщане, а често след това настъпва летаргия и ступор. Повече от 3gl винаги води до загуба на съзнание, а при 5gl, ако не се вземат мерки, смъртта настъпва след 1-2 часа.


Психични промени -  При опиянение човек често проявява безкритичност, неадекватни реакции, самонадценяване, смущения във възприятията, ограничаване на зрителното поле.Често се наблюдава падане на задръжките. Въэможно е да се прояви склонност към насилие или депресия.

 

 

 

 

 

 

 

   Последици при продължителна употреб
 image

1) За физическото здраве - Алкохолът действа като тъканна отрова за целия органи-зъм. Ефектите от продължителната употреба засягат предимно черния дроб и нервна-та система. Хроничните алкохолици най-често развиват цироза. Увреждането на чер-ния дроб отслабва имунитета, което прави организма по-уязвим към различни инфек-ции. Често се наблюдава дегенерация на сърдечния мускул. Алкохолът повиша-ва риска от ракови заболявания. Алкохолиците често страдат от липса на спомен за мина-ли събития, загуба на способността за запомняне на нова информация и дезориен-тация (синдром на Вернике-Корсаков). Системната употреба на алкохол от бременни жени води до раждането на деца със специфичен фетален алкохолен синдром (FAS).


2)
За психическото здраве -
Промяната на личността стои на преден план. Интелектуалната деградация може да стигне до пълно оглупяване. Вероятността е индивидуално различна, но по принцип е толкова по-голяма, колкото повече и по-често се злоупотребява с алкохол.


3)
Социални последици -
Промяната на личността се съпътства от целия спектър социални последици, от професионална деградация до необходимост от хоспитализиране за продължително време. Заедно с това хроничният алкохолизъм по-често от другите видове пристрастеност води до злополуки, раэлични заболявания, разрушаване на социалните връзки.

 

 

 

  

 

 

 

                    Зависимост
 image

Сигурна диагноза на зависимост може да се постави само ако три или повече от следните показатели са били заедно налице по някое време през последната година:

1) Алкохолен глад (принуда за пиене, силна натрапчива нужда за употреба на алкохол);

2) Загуба на контрол над пиенето по отношение началото, края или нивото на употреба;

3) Промяна на възприемчивостта на организма към алкохола - повишен толеранс, като нужда от по-високи дози за постигане на ефект, който първоначално се е постигал с по-ниски доэи;

4) Физиологично състояние на абстиненция при прекъсване или намаляване употребата на алкохол - пиене с цел да се облекчат абстинентните симптоми;

5) Прогресивно отпадане на алтернативни удоволствия и интереси, поради употребата на алкохол;

6) Продължаване на употребата, въпреки наличието на очевидни вредни последици ( напр. Чернодробно увреждане от прекомерно пиене).

 

       Фази на алкохолната болест и техните симптоми:

  Дружеско пиене

image


- пиещият може ‘да носи’ много - пиене на големи количества алкохол без признаци на алкохолно натравяне;

Предупредителна фаза

- търсене на алкохолни ситуации и поводи за пиене; след употреба на алкохол по-добро самочувствие; напиване; опити за пиене скришом, в самота;

- пиене ‘за премахване на махмурлук’; бели петна в паметта;

Критична фаза

- загуба на контрол над пиенето; угризения на съвестта; aлкохолни абстиненции; пренебрегване на семейството, конфликти; отсъствия от работа; оправдаване на пиенето с многобройни поводи; нередовно хранене; занемаряване на външния вид; смущения в сексуалния живот; редуване на запои и периоди на пълно въздържание за възстановяване на здравето или за доказване на ‘силна воля’; клетви за въздържание;

Хронична фаза

image

- дълготрайни запои; понижаване на възприемчивостта към алкохол; разпадане на семейни връзки; професионална, социална и интелектуална деградация; алкохолът се превръща в единсвена цел в живота; алкохолни психози и припадъци; соматични болести-цироза и др., до крайно изтощение на организма.

                 Абстиненция

Първоначалните симптоми на абстинентния синдром се появяват около 10 часа след последната доза. При леките форми на алкохолизъм те се изразяват в напрегнатост и нарушения на съня. В по-тежки случаи към това се прибавят двигателна възбуда и треперене; освен тях могат да се появят мускулни спазми, гадене, повръщане, изпотяване, аритмия. При лица с тежка зависимост абстиненцията може да се усложни с delirium tremens. Това състояние е последица от намаляне или пълно прекратяване на алкохолната употреба. То се характеризира с безсъние, страх, помрачение на съзнанието, дезориентация, ярки халюцинации, възбуда и изразен тремор.

 

 

 

 

 

                     Предозиране

 image

Характеризира се със смущения в кръвообращението, сърдечната дейност, усета за равновесие. То може да настъпи в следствие поети големи количества алкохол (повече от 3 води до загуба на съзнание, а при 5 ако не се вземат мерки, смъртта настъпва до1-2 часа). Предозиране може да настъпи и в следствие комбинацията на алкохола с други психоактивни вещества.

 

 

 


       Фетален Алкохолен Синдром

image

 

      Същност:

 

Въпреки ,че вредното въздействие на алкохола върху зародиша е известно още от древността, едва през 70-те години на 20-ти век са описани малформациите на деца, родени от майки – алкохолички, които Jones&Smith  означава с термина фетален алкохолен синдром

( ФАС ).



image



Феталния алкохолен синдром се характеризира със забавен растеж, намалено тегло, аномалии в чертите на лицето, на ЦНС, на ставите и на сърцето.Индивидите с ФАС се отличават с намалено внимание, затруднения в обучението и паметта, хиперактивност, импулсивност, нарушена социална комуникация.Въздействието на алкохола върху фетуса  води до увреждания , при които характерните за ФАС особености  в чертите на лицето липсват, но когнитивните и поведенческите нарушения са налице. Смята се, че ФАС и другите фетално алкохолни заболявания засягат от 1 до 7 деца на 1000 новородени и са от най-честите причини за умствена недостатъчност. Алкохолът има пряко токсично въздействие върху развиващия се ембрион, алкохола преминава безпрепятстванo

плацентата на майката и кръвно-мозъчната бариера и оказва директно токсично въздействие  върху мозъка и черния дроб на плода, особено върху клетките , от които се развиват зъбнолицевите структури. Характерни за ФАС са микроцефалията и структурни аномалии в мозъчни области като – базалните ганглии, хипокампа, corpus callosum, които вероятно са в основата на невропсихичните нарушения при ФАС . Заедно с това при този синдром настъпват промени в мозъчните невротрансмитерни системи и рецептори.

 

 

 

 

   В заключение може да се обобщи, че пренаталният алкохол води до трайни промени в мозъчните невротрансмитерни системи на поколението. Най-често вторите свързват промените в допаминергичната невротрансмисия с характерната  за ФАС хиперактивност, а измененията в холинергичната и глутаматната  невротрансмисия с когнитивните нарушения, характерни за индивидите с ФАС.  Установените неврохимични изменения са основа за разработването на средства за

корекция на когнитивния дефицит при ФАС. От особено значение за децата с ФАС е точната и правилна диагностика, дали всички симптоми са налице ,които се включват в синдрома, и какви точно да са мерките за подобряването на засегнатите области, за подобряване на цялостното психофизическо състояние на детето или индивида с ФАС.

 image

Но най-добрата превантивна мярка е просто да не се приема алкохол по време на бременността и през периода на кърмене на детето ! Една чаша алкохол за майката се равнява на 10 чаши алкохол за детският
организъм
, който те първа се изгражга и е много крехак... малки неща на пръв поглед за детето имат огромни последствия....

 

                                                                           

 

я 

 

 

 

 

 



Тагове:   алкохол,


Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене